Zimowe zabawy

Zima – materiały logopedyczne na zdalne zajęcia

ZAPRASZAMY NA STRONĘ INTERAKTYWNĄ

LOGOMIAUPEDIA, czyli logopedia z pazurem: Zima – materiały logopedyczne na zdalne zajęcia

KRYSZTAŁY

CZYLI LODOWE SOPLE

Do przygotowania kryształów będziecie potrzebować: soli, wody, kubeczków jednorazowych, łyżeczek, sznurka i patyczka. Samo przygotowanie jest proste. Zadaniem dzieci jest przygotowanie w kubeczku nasyconego roztworu soli. Zatem wlewamy do połowy kubeczka wody i za pomocą łyżeczki wsypujemy sól i mieszamy do momentu kiedy sól przestanie się rozpuszczać. Następnie do patyczka przywiązujemy jeden koniec sznureczka, a drugi zanurzamy w wodzie. Patyczek kładziemy na kubeczku, który należy odłożyć w ciepłe miejsce i czekać. Po kliku dniach zauważymy, że woda odparowała, a na sznurku i na spodzie kubeczka osadziły się kryształy.

Dodatkowo przygotowałam kartę obserwacji, którą możecie wdrukować dla każdego dziecka. Poniżej znajdziecie plik do pobrania oraz krótki opis karty.

KARTA OBSERWACJI

PDF

Przygotowana przeze mnie karta obserwacji składa się z dwóch część. W pierwszej zadaniem dzieci jest opisać, oczywiście w sposób graficzny jak przeprowadzili doświadczenie. W pierwszym okienku ich zadaniem jest mniej/więcej znaczyć poziom wody jaki jest w pojemniku. W drugim okienku przedszkolaki muszą pokolorować tyle łyżek z solą, ile wsypali do pojemnika z wodą. Zostały jeszcze dwa okienka, tu z pomocą przechodzi nauczyciel. Najlepiej jak wydrukujecie na małych karteczkach datę oraz nazwę dnia tygodnia, w którym wykonujecie to doświadczenie, a dzieci wkleją sobie w odpowiednie ramki.

Druga część stanowi już kartę obserwacji. Zadaniem dzieci jest w poszczególnych dniach zaznaczać jak zmienia się poziom wody oraz czy pojawiają się kryształy – w tych miejscach wystarczy jak będą wpisywać „×” brak kryształów lub „” co oznacza pojawienie się kryształów.